Boka boende online!

Boka smidigt hela Tärnaby Fjällhotells utbud av hotellrum och självhushåll.
  • Snödjup: 0 cm
  • Längdspår: 0 km
  • Öppna pister: 0 / 49
  • Öppna liftar: 0 / 15
  • Skiduthyrning: Öppen
  • Se våra öppettider

Erbjudande:

  • VINTERPAKET med det mesta inkluderat! Bekvämt och bekymmersfritt! Välkommen till fjällen!

    1250 :-

  • BLIR DET BÄTTRE? Shopping, bekvämt boende, goda middagar, danskväll och rock'n'roll-show!

    1695 :-

  • SOMMARPAKETET Tre dagar i fjällen som ger dig energi!

    2390 :-

Åkerlunska Vinter

STF Vandrarhem Tärnaby - Åkerlundska Gården


Åkerlundska Gården är en dröm, på mer än ett sätt. Dels var det en dröm för Turistföreningen på 1920-talet att starta upp en verksamhet i Västerbotten. Åkerlundska (eller Tärnaby Fjällstation som det hette då) blev deras första anläggning i länet. Dels var det en dröm för ägarna som renoverade gården i det tjugoförsta århundradet.

Allt gjordes rätt: ritningarna från 1927 togs fram och dammades av, och till och med gardintyget vävdes upp  efter beskrivningarna från förr. Lite moderniteter har adderats. Varmvatten, till exempel.

Annars är det som det var förr: 10 rum varav de flesta (9) med våningssängar där underslaften är 120 cm bred och överslafen 90 cm. Två rum (ett med dubbelsäng) har egen dusch och toalett, övriga hittar detta i korridoren, alla har dock handfat på rummet. Boka fort - det är populärt!

Huset har ett fullutrustat kök för gästerna, sällskapsutrymmen och matsal som ser ut som förr, bastu i källaren och ett läge som gör att man gärna återkommer. Utsikten är enorm!

Åkerlundska ligger på Laxfjällets sluttning och på vintern åker du skidor till och från dörren, på sommaren börjar äventyret precis lika nära.

BOKA